Symbolika ryby w chrześcijaństwie

boskabijoux-symbolika-ryby-w-chrzescijanstwie

W kulturze wspólnoty chrześcijańskiej szczególne miejsce zajmuje symbol ryby. Jej wizerunek często można spotkać na zderzakach i bagażnikach aut, na bransoletkach zdobiących nadgarstki wielu młodych osób, a także na koszulkach uczestników rozmaitych wydarzeń ewangelizacyjnych. Symbol ten widnieje również na logo Ogólnopolskich Spotkań Młodych LEDNICA 2000, a na polach lednickich uczestników wita wielka brama w kształcie ryby, która po zmroku zostaje podświetlona kolorowymi światłami.

Co oznacza ryba w chrześcijaństwie?

W wielu denominacjach religii chrześcijańskiej ryba oznacza odrodzenie, życie i jest utożsamiana z postacią Jezusa Chrystusa oraz jego działalnością. Natomiast we wspólnocie katolickiej ryba ma szczególny wymiar związany z Ostatnią Wieczerzą i ustanowieniem Eucharystii, a także rybą, jako pokarmem, którym można się posilić. Eucharystia pokarm dla duszy, ryba zaś dla ciała.

Pojęcie ryba pochodzi z języka starogreckiego Ichthys i jest to akrostych, czyli słowo utworzone z pierwszych liter wyrazów: Jezus, Chrystus, Syn, Bóg, Zbawiciel. Osoby zastanawiające się co oznacza ryba w chrześcijaństwie, często napotykają na problemy semantyczne. Dlatego warto przyjrzeć się kilku kwestiom bliżej.

Ryba w czasach starożytnych stanowiła jeden z głównych pokarmów, a wielu ludzi trudniło się rybactwem, jako głównym źródłem dochodów. Część apostołów wybranych przez Jezusa Chrystusa również była rybakami, których później nazwał „rybkami ludzi”, mówiąc, aby poszli za Nim.  

Symbol ryby znaczenie w Starym Testamencie

Chrystologiczne korzenie znaczenia ryby sięgają Starego Testamentu. W Księdze Jonasza została przedstawiona historia proroka, którego połknęła wielka ryba. Jonasz, znajdując się we wnętrzu ryby, gorliwie modlił się do Boga, przez trzy dni i trzy noce. Następnie ryba go wypluła na suchy ląd. Jonasz uwięziony w ciemnych wnętrznościach ryby był symbolem późniejszej śmierci Jezusa, złożenia go w grobie, a następnie zmartwychwstania po trzech dniach i całkowitego pokonania śmierci.

Symbol ryby znaczenie w Nowym Testamencie

Czytając Nowy Testament, można znaleźć rozmaite fragmenty, mówiące o tym, że Jezus Chrystus w czasie swojej działalności nawiązywał do symboliki ryby. Czytamy o tym między innymi w ewangeliach.

W Ewangelii według świętego Łukasza została przedstawiona scena  pokazująca cudowne rozmnożenie chleba i ryb oraz wykarmienie tłumu głodnych ludzi. Stało się to zapowiedzią ustanowienia Najświętszego Sakramentu, podobnie jak podczas Ostatniej Wieczerzy na stole był: chleb, wino i ryby. Natomiast w Ewangelii według świętego Jana zostaje przedstawiona scena, w której Jezus poleca, aby apostołowie zarzucili sieci, by następnie być świadkami niezwykle obfitego połowu ryb.

Ryba – symbol pierwszych chrześcijan

W sztuce wczesnochrześcijańskiej kształtującej się w basenie Morza Śródziemnego można spotkać liczne artefakty kultury materialnej, na których widnieją wizerunki ryby. Na ścianach w katakumbach pierwszych chrześcijan znajdują się rysunki przedstawiające rybę, jako znak jedności z Jezusem Chrystusem.

Ryba to ważny symbol pierwszych chrześcijan, utożsamiany z Eucharystią, a także z chrztem. Bowiem Jezus Chrystus został ochrzczony w rzece Jordan, w wodzie będącej źródłem nowego życia, które jest naturalnym środowiskiem ryb.

Reasumując, symbolika ryby w chrześcijaństwie okazuje się niezwykle fascynująca. Nawiązuje ona bowiem do najciekawszych momentów działalności Jezusa Chrystusa, a przede wszystkim do odrodzenia, życia, witalności i pokarmu dającego siłę oraz moc pokonywania trudności.