Jak przygotować się na nadejście Pana?

Przygotowanie do adwentu - Boskabijoux.pl

Adwent stanowi szczególny moment w roku poprzedzający powitanie Jezusa Chrystusa podczas świąt Bożego Narodzenia. W obecnych czasach, w których część osób pochłaniają codzienne obowiązki, okres ten stanowi okazję, aby zwolnić oraz poświęcić się refleksji. Warto wówczas zadać sobie pytanie, co to jest adwent i jakie ma znaczenie dla ludzi wierzących. Sama nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „adventus”, co w języku greckim oznacza „paruzja”, czyli ponowne przyjście Chrystusa na Ziemię.

Adwent to czas, w którym oczekiwanie na dziecię narodzone w żłobku ma pomóc przygotować się na prawdziwe przyjście w chwale Jezusa w czasach ostatecznych. Dlatego celebracja tego okresu ma tak podniosły oraz radosny charakter. Te kilka tygodni ma za zadanie otworzyć ludzkie serca na łaski, jakie przygotował dla nas Bóg stający się człowiekiem, a także umożliwić doświadczenie Jego szczególnej bliskości i miłości.

Zatem jak przygotować się na Boże Narodzenie i na przyjście Pana? Przede wszystkim należy dostrzec duchowy wymiar świąt Bożego Narodzenia ściśle związany z sacrum. Postawienie Boga na pierwszym miejscu w okresie adwentu i skupienie się na przygotowaniu swojego serca pomoże lepiej poznać mistyczny wymiar tego czasu.

Ile trwa adwent i kiedy się rozpoczyna?

Czas adwentu rozpoczyna się pierwszej niedzieli po uroczystości Chrystusa Króla. Trwa cztery tygodnie, począwszy od 29 listopada do pierwszych nieszporów Bożego Narodzenia, po zapadnięciu zmierzchu 24 grudnia.

Adwent rozpoczyna kalendarz liturgiczny w Kościele Katolickim. Wtedy, podczas sprawowania nabożeństw, kapłani zakładają fioletowe szaty. Zwykle okres adwentu trwa od 23 do 28 dni i obejmuje cztery niedziele. To czas, gdy huczne zabawy ustają, a ostatnią z imprez są Andrzejki przypadające na 30 listopada.  

Symbole i tradycje adwentowe pozwalające na przygotowanie duchowe do świąt Bożego Narodzenia

W czasie adwentu obecne są liczne tradycje oraz bogata symbolika liturgiczna. Szczególny element tej pory stanowią roraty, czyli msze święte odprawiane codziennie wcześnie rano oraz wieczorem, gdy zapada zmrok. Niepowtarzalny nastrój nabożeństw tworzą lampiony wiernych rozjaśniające ciemny kościół. Symbolika światła pokazuje, że Jezus to ten, który je rozpala, że On jest lampą dla każdego z nas.

Nieodłączna tradycja adwentowa to także zielony wieniec z czerwonymi kokardkami, a w nim cztery świece zapalane kolejno w każdą z niedziel. Element ten znajduje się zarówno w kościołach, jak i w wielu domach, w których co niedzielę rodzina gromadzi się przy wspólnej modlitwie i zapalonych świecach.  Z kolei kalendarz adwentowy pomaga wiernym w odliczaniu każdego dnia, który zbliża ich do świąt Bożego Narodzenia.

Przygotowując się na przyjście Jezusa, warto wziąć udział w rekolekcjach, zarówno tych w miejscowej parafii, diecezjalnych, jak i ogólnopolskich, organizowanych przez rozmaite stowarzyszenia oraz wspólnoty chrześcijańskie. Dziś technologia pozwala na uczestnictwo w licznych wydarzeniach online transmitowanych na żywo lub odsłuchiwanie nagranych wcześniej treści. Warto podczas adwentu pogłębić swoją wiarę, zgłębiając lekturę Pisma Świętego.

Reasumując, dla osób, które zastanawiają się jak przygotować się na Boże Narodzenie, najlepszy sposób stanowi kontemplacja pozwalająca na zbliżenie się do Boga Ojca. Również kupując prezenty na święta, należy zadać sobie pytanie, jaką wartość sentymentalną dla obdarowywanej osoby będzie miał upominek. W przypadku osób wierzących z pewnością sprawdzi się biżuteria religijna jak bransoletka z modlitwą, różaniec czy subtelne kolczyki w kształcie krzyżyków.