Jak nosić biżuterię religijną?

Nowoczesna biżuteria religijna od Boska Bijoux

Niegdyś biżuteria religijna oznaczała prawie wyłącznie naszyjnik z wisiorkiem – medalikiem z wizerunkiem Matki Boskiej albo krzyżykiem. Dziś przybywa osób, które poza łańcuszkiem z chrześcijańską zawieszką noszą też inne dodatki z takim motywem. Nie wszyscy jednak mają pewność, czy powinni tak postępować. Zastanawiają się, czy można nosić kolczyki krzyże, kupić bransoletkę z medalionem albo pierścionek z dziesiątką różańca. Wahają się, nie wiedząc, czy nie zostanie to odebrane jako traktowanie symboli związanych z wiarą powierzchownie.

Nowoczesna biżuteria religijna jako wyznanie wiary

Wątpliwości części katolików, dotyczące noszenia biżuterii religijnej, mogą mieć źródło w Prawie Kanonicznym. Zgodnie z nim „rzeczy święte przeznaczone aktem poświęcenia lub błogosławieństwa do kultu Bożego należy otaczać czcią i nie wolno nimi posługiwać się do użytku świeckiego lub niewłaściwego, chociaż są własnością osób świeckich” (Kan. 1171; źródło: http://www.intratext.com/IXT/POL0025/_P38.HTM). Cytat może budzić obawy wierzących, jednak nie mają oni powodu do niepokoju. Bez względu na to, czy zdecydują się założyć naszyjnik religijny, czy zawiesić na nadgarstku bransoletkę z dziesiątką różańca, liczy się przede wszystkim intencja.

Dla większości członków Kościoła symbol krzyża to oznaka przynależności do wspólnoty katolickiej. Niektórzy noszą go pod ubraniem, przy ciele, ale wielu woli w dyskretny sposób pokazywać otoczeniu swoją religijność. Oznacza to, że wisiorki chrześcijańskie można odbierać jako swego rodzaju ciche wyznanie wiary.

Bransoletki wiary – subtelna manifestacja

Wspomniana wyżej intencja ma olbrzymie znaczenie. Ważne, aby nowoczesna biżuteria religijna nie stanowiła jedynie elementu stylizacji, atrakcyjnego dodatku do ubioru, lecz była jego uzupełnieniem, aby nosząca ją osoba każdego dnia potwierdzała zachowaniem, że czuje się katolikiem. Wystarczy nosić łańcuszek czy obrączkę różańcową z należnym jej szacunkiem, a w życiu stosować się do zasad swojej wiary.

Czy można nosić kolczyki krzyże?

Dla wielu wiernych biżuteria katolicka pełni także funkcję praktyczną. Bransoletki silikonowe religijne z odpowiednimi cytatami z Biblii bądź modele z dziesiątką różańca ułatwiają im kontakt z Bogiem. Często nie tak łatwo wygospodarować wolną chwilę w codziennej gonitwie między pracą, domem i pozostałymi obowiązkami. Dzięki takim dodatkom można dyskretnie pomodlić się np. w autobusie czy podczas oczekiwania na wizytę u lekarza.

Czy można nosić bransoletkę z krzyżykiem?

Poza manifestacją wiary i przypominaniem o modlitwie wisiorki chrześcijańskie zamieszczone na łańcuszkach, kolczykach albo bransoletkach odgrywają jeszcze jedną rolę: wyciszają złe emocje. Nierzadko wystarczy jedno krótkie spojrzenie na dłoń i zobaczenie krzyża, aby powstrzymać się od niepokoju czy złości. Krucyfiks nawiązuje do postaci Jezusa, który był wzorem do naśladowania pod względem stosunku do bliźnich. Człowiek, który nosi wizerunek Chrystusa, powinien iść Jego śladem, nie wywoływać ani nie wdawać się w konflikty. Kierować się w życiu miłością i odnosić z szacunkiem do innych.