Użytkowanie i pielęgnacja biżuterii

Dbając właściwie o swoją biżuterię z pewnością dłużej zachowamy jej blask i piękny wygląd.

Metale szlachetne, takie jak złoto, srebro czy platyna, są dość miękkie, stąd też wyroby z nich wykonane, podatne na działanie czynników fizyko-chemicznych, rysują się i ulegają stopniowemu zużyciu. Zmniejszenie skutków wpływu czasu i chęć utrzymania wyrobów w pierwotnej formie wymaga odpowiedniej ich pielęgnacji. Należy pamiętać o tym, że powierzchnie rodowane, srebrzone, złocone, piaskowane, satynowane, diamentowane, grawerowane itp. w trakcie użytkowania ulegają zabrudzeniu, wytarciu oraz zmatowieniu i tylko odpowiednia troska o nie może te procesy znacznie zmniejszyć.

Spośród metali szlachetnych na największe zanieczyszczenia i uszkodzenia narażone jest srebro. Jego naturalną właściwością jest oksydowanie (ciemnienie i matowienie powierzchni). Proces ten zachodzi szybciej, jeśli nasza biżuteria wystawiona jest cały czas na kontakt ze światłem i powietrzem. Pod wpływem zanieczyszczeń atmosfery srebro ulega procesom chemicznym powodującym czernienie metalu.

Aby zapobiec tym efektom należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

  1. bezwzględnie zdejmować biżuterię podczas jakichkolwiek prac domowych i porządków, mogących uszkodzić metal. Środki chemiczne i detergenty reagują z metalami i kamieniami, powodując utratę ich blasku, czernienie lub blaknięcie.
  2. należy ograniczyć styczności z kremami, mydłami zapachowymi, pilingami, lakierami, itp. Nie należy perfumować się w miejscach, gdzie będziemy nosić biżuterię, ani rozpylać perfum bezpośrednio na nią.
  3. nie należy w biżuterii opalać się, kąpać, pływać w morzu i w basenie ani w niej spać. Styczność z wodą (bieżąca, chlorowaną, słoną), pot, kremy do opalania, zbyt wysoka temperatura, powodują matowienie, czernienie i utratę blasku naszej biżuterii chrześcijańskiej.
  4. biżuterię po kąpieli należy wypłukać w ciepłej wodzie i delikatnie wysuszyć przy pomocy, np. suszarki do włosów. Należy unikać pozostawiania wilgoci na biżuterii.
  5. biżuterię ze skóry (rzemyki, bransoletki) należy przechowywać z dala od źródeł ciepła oraz wody i mocnych detergentów, które usuwają naturalne oleje i sprawiają, iż skórzane elementy stają się sztywne i popękane. Kolor skórzanej biżuterii może wypłowieć, jeśli jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
  6. włókna materiałowego sznurka jubilerskiego (używanego np. przy bransoletkach z rybą), mogą, w czasie użytkowania, ulec niewielkiej zmianie. Należy unikać ich kontaktu z wodą, detergentami, środkami chemicznymi oraz kosmetykami, perfumami, kremami i lakierami do włosów. Nie należy czyścić ich ultradźwiękami.