Bal Wszystkich Świętych zamiast Halloween – alternatywa dla wierzących katolików

Bal Wszystkich Świętych zamiast Halloween

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypadające kolejno 1. i 2. listopada to czas szczególnej pamięci o zmarłych w Kościele Katolickim. Wiele osób odwiedza groby swoich bliskich i uczestniczy w nabożeństwach za zmarłych odprawianych w kościołach oraz na cmentarzach.

Ten wyjątkowy czas zadumy, refleksji, wspomnień najbliższych, a także świętych wyniesionych na ołtarze przez Kościół Katolicki zostaje poprzedzony rozmaitymi eventami organizowanymi w ostatnich dniach października. Niektóre z nich promują pozytywne wartości, a inne niestety stoją w opozycji do tego, co proponuje kultura chrześcijańska.

Halloween a Bal Wszystkich Świętych – różnice w wyznawanych wartościach

Przykładem antywartości okazuje się Halloween, zjawisko spopularyzowane w ostatnich latach, hucznie obchodzone na całym świecie 31 października. Jest to pogańskie święto, którego korzenie sięgają szóstego wieku przed naszą erą. Zapoczątkowane przez Celtów czczących duchy zmarłych i oddających cześć bogowi śmierci. W średniowieczu, szczególnie na północy Europy, wierzono, że w noc z 31 października na 1 listopada czarownice mają szczególną moc oraz że można nawiązać kontakt z duchami zmarłych.

W celu ochrony przed złymi mocami zapalano świeczkę wewnątrz dyni i przeprowadzano rozmaite rytuały związane z kultem ognia. Wraz z nastaniem chrześcijaństwa pogański zwyczaj zaczął  w Europie zanikać. Przejęły go subkultury i grupy sekt wyznające wartości przeciwne kulturze chrześcijańskiej. Europejscy emigranci przemycili pogańskie zwyczaje do Ameryki Północnej, gdzie zwyczaj oddawania czci duchom i wchodzenia w kontakt ze złymi mocami przybrał formę współczesnego Halloween – zjawiska nacechowanego mrokiem, kultem śmierci i promocją antywartości.

Dlatego w katolickich środowiskach pojawiło się wiele pytań o to co zamiast Halloween, czy jest jakaś alternatywa promująca odmienne wartości w sposób atrakcyjny dla młodego pokolenia? Na fali popularności skomercjonalizowanego Halloween, zaczęły jednocześnie powstawać liczne inicjatywy przekazujące pozytywne treści. Jednym z nich są Bale Wszystkich Świętych organizowane w szkołach, przedszkolach, żłobkach, w domach kultury, świetlicach osiedlowych i wiejskich.

Bal Wszystkich Świętych – wydarzenie, które przyciąga coraz więcej ludzi

Warto wspomnieć na wyraźnie zarysowujące się różnice w przekazywanych wartościach. Mrok, przebieranie się za upiory, straszydła i czarownice, zabawy w wywoływanie duchów, wróżby oraz magia nie niosą pozytywnych treści dla osób biorących udział w Halloween, a Bal Wszystkich Świętych promuje poszukiwanie wartościowych wzorców do naśladowania.

Uczestnicy tego typu imprez przebierają się za swojego ulubionego świętego lub za anioła, natomiast całe wydarzenie ma niezwykły nastrój. Wesoła muzyka często grana przez chrześcijańskie zespoły uwielbienia i elegancka stylistyka pomieszczeń, w których odbywają się tego typu bale, sprawiają, że stają się coraz popularniejszymi wydarzeniami.

Jednocześnie z popularnością Balu Wszystkich Świętych rośnie zainteresowanie wydarzeniami typu Holy Wins (Święty Zwycięża), promującymi radość, miłość i przyjaźń, zamiast straszenia, ponurości oraz grozy. Coraz chętniej w akcję Holy Wins włączają się dzieci i młodzież spragnione pozytywnych treści, często zmęczone wirtualnym światem oraz dorośli szukający oderwania od negatywnych treści promowanych przez mass media. Dlatego liczne korowody, parady i koncerty uwielbienia stają się coraz liczniej odwiedzane przez osoby w różnym wieku.

Reasumując, czy jest możliwe, aby Bale Wszystkich Świętych wyparły skomercjonalizowany Halloween niemający nic wspólnego z kulturą chrześcijańską ani tym bardziej polską? Wiele zależy od tego, w jakim kierunku będzie chciała podążać współczesna młodzież i młode pokolenia. Jeśli już we wczesnym dzieciństwie zostanie położony nacisk na odpowiednie wartości, wówczas można oczekiwać pozytywnych efektów. Zamiast straszyć, dzielmy się radością, miłością i braterstwem, które w przyszłości przyniosą piękne owoce.